Każdemu z nas może przytrafić się sytuacja, kiedy nagle będziemy potrzebowali pieniędzy. Z reguły większość z nas w takiej sytuacji prosi o pomoc rodzinę lub ubiega się o udzielenie kredytu przez bank. Co jedna mają zrobić osoby, którym bank i rodzina odmówiły pożyczenia pieniędzy? Wyjściem wydają się być pożyczki, tak zwane „chwilówki”. Co warto wiedzieć o tym rodzaju pożyczek?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że takich pożyczek nie udzielają banki, ale instytucje nazywane parabankami. Ich działalność nie jest regulowana ustawą Prawo bankowe. Co warto więc wiedzieć o zasadach udzielania pożyczek przez parabanki? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Formalności związane z przyznaniem pożyczki przez parabank możemy załatwić wysyłając SMS-a, dzwoniąc pod podany w ogłoszeniach numer telefonu lub za pośrednictwem Internetu. Ale przed podpisaniem umowy zapoznajmy się z regulaminem udzielania tych pożyczek. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę, jaki jest koszt pożyczki, jaką rzeczywiście kwotę pieniędzy będziemy musieli zwrócić. Powinniśmy także przeczytać punkt odnoszący się do pobieranych przez parabank opłat przygotowawczych. Sprawdźmy również, czy można wydłużyć okres spłaty pożyczki, a jeżeli tak, to jakie są koszty takiego przedłużenia.

Plusem pożyczek z parabanku jest przede wszystkim bardzo prosta procedura ich udzielania. Z reguły wymagają one od klientów bardzo małej liczby dokumentów, do tego przyznana kwota pożyczki jest niemal natychmiast przelewana na konto pożyczkobiorcy lub wypłacana mu wprost do ręki. Ale pożyczki te mają także i wady. Przede wszystkim są one bardzo drogie. Na ich koszt składają się nie tylko odsetki, ale także różnego rodzaju opłaty dodatkowe oraz prowizja. Minusem „chwilówek” jest także krótki okres na jaki są one udzielane. Zazwyczaj nas spłatę zadłużenia mamy tydzień, czasem miesiąc. Do tego musimy pamiętać, że nawet jednodniowe opóźnienie z wpłaceniem raty może nas bardzo drogo kosztować. Zanim więc zdecydujemy się na taką formę pożyczki zastanówmy się, czy to się nam opłaca.

Dodaj komentarz